Чому всі українські органічні продукти де-юре були незаконними

До 14 липня всі органічні продукти в України були юридично незаконними

Вчора, 14 липня, Верховна Рада 317 голосами "за" проголосувала в першому читанні за законопроект "Про внесення змін до розділу XI "Перехідні положення" Закону України "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції".

Як пояснив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко законопроект і саме голосування по ньому було викликане юридичним казусом, коли законотворчість і фактичні реалії зробили всю органічну продукцію в Україні (навіть, сертифіковану в ЄС та світі) - незаконною.

"Ще 2 роки тому в Україні був проголосований Закон, який стосувався основних вимог до органічного виробництва і функціонування його нової системи сертифікації. Однак через зміни в системі Уряду, в тому числі ліквідації Мінагрополітики, призвели до того, що необхідні підзаконні акти не були вчасно прийняті, тому Закон не зміг запрацювати. І суб’єкти ринку органічної продукції опинилися в ситуації, коли вони не можуть через відсутність всього пакету нормативно-правових документів здійснювати виробництво, імпорт та подальшу реалізацію органічної продукції в Україні", - роз’яснив ситуацію Роман Лещенко.

Міністр пояснив, що виробники споживчих продуктів через відсутність акредитованих згідно з законодавством органів сертифікації та відповідно функціонуючих державних реєстрів в Україні не можуть виконати норми Закону, які вимагають наявності чинного сертифіката. Позаяк на теперішній день в нашій країні відсутні органи сертифікації, які можуть сертифікувати виробництво та обіг такої продукції. Тому виробники, які вказують на своїх товарах маркування "органічна продукція", фактично порушують чинне українське законодавство. Якщо ж виробників позбавити права випускати "органічну продукцію", то це могло призвести до скорочення пропозицій відповідних кормів та харчових продуктів, принести економічні витрати суб'єктам господарювання та зменшити надходження до Держбюджету.

Тому законопроект, який депутати прийняли вчора, має не допустити зупинки в торгівлі "органікою" в Україні, усунути перешкоди для отримання виробниками держпідтримки, - пояснив Роман Лещенко.

Положення законопроекту передбачають тимчасово, до 1 січня 2024 року, дозволити виробникам, які мають чинний сертифікат, виданий органом іноземної сертифікації, реалізовувати сільгоспродукцію як органічну (в тому числі використовуючи позначення "органік","органічний продукт", "органічний", "екологічний","біодинамічний", "біологічний"). Також тимчасово до 1 січня 2022 року, визнати суб’єктів господарювання, які володіють чинним сертифікатом, виданим органом іноземної сертифікації, виробниками органічної сільськогосподарської продукції для цілей Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”. І відповідно, згідно з нормами закону, аграрії, які випускають "органічні продукти" зможуть взяти участь у програмі держпідтримки органічного виробництва у цьому році.

Нещодавно, в Мінагрополітики також пояснили чому в Україні дорожчає м'ясо.