Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
Минуло понад півроку з моменту запуску ринку землі в Україні. Так, з 1 липня 2021 року був знятий мораторій на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Із впровадженням реформи земельні відносини стали однією із найбільш обговорюваних тем як у ЗМІ, так і в суспільстві. Заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук розповів виданню "Коментарі" про розвиток земельного ринку та основні законодавчі зміни, що його стосуються.
Ринок землі в Україні - Колаж "Коментарі"/Д.Романюк
Разом з тим фахівець відзначає деякі законодавчі зміни, які відбулись протягом цього часу, і які впливатимуть на всіх учасників ринку.
Передовсім, цього тижня Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроєкт №6199, який спрощує купівлю деяких видів с/г землі. Мова йде передусім про земельні ділянки для садівництва та ведення особистого селянського господарства (ОСГ) в межах населених пунктів.
Аби спростити процедуру, законопроєкт 6199 скасовує перевірки з боку нотаріуса щодо покупців деяких с/г ділянок на предмет дотримання ними обмеження у володінні землею до 100 га. Норма стосується:
• земельних ділянок площею до 0,25 га, з цільовим призначенням під садівництво;
• земельних ділянок площею до 2 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (ОСГ), які знаходяться у межах населеного пункту.
Правила оподаткування під час продажу земель с/г призначення змінює законопроєкт 5600, який уже набув чинності з 1 січня цього року. Згідно з ним, перший продаж об’єктів нерухомості, до яких належать і земельні ділянки с/г призначення, оподатковуватиметься за ставкою 0%. Під час другого продажу земельної ділянки протягом року ставка податку складатиме 5%, третьому – 18%. До цього часу Податковий кодекс України передбачав оподаткування під час продажу паїв за ставкою 5%.
Однак, передбачаються пільги під час продажу третьої земельної ділянки: з бази оподаткування можна буде вирахувати витрати, понесені на її придбання. Ставка податку 18% розраховуватиметься з різниці між ціною придбання і ціною продажу.
Раніше на порталі "Коментарі" — Ситуація на ринку землі в Україні: ціни, ризики та тенденції, про які не говорять.
Новини