Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що посівна кампанія стартувала в більшості регіонів України. Через військові дії весняні польові роботи довелося відкласти аграріям у Луганській області. Експерти розповіли виданню "Коментарі", за яких умов проходить посівна кампанія-2022.
Фото ілюстративне / Pixabay
Важливо налагодити експорт українського зерна за кордон
Експерт з питань аграрної політики, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Денис Марчук зазначає:
"З позитиву – в умовах війни добре, що більшість областей розпочали посівну. Можливо, не всі були укомплектовані на сто відсотків матеріалами. Але сам факт початку посівної дає надії на те, що Україна на 80% та 100% запланованих площ ярих культур буде посіяно. Відповідно, ми матимемо продовольчу безпеку на літній період. Цього вистачить, щоб прогодувати ЗСУ та цивільних. І мати розуміння, що ми можемо певну частину зерна експортувати".
За словами експерта, залишилися чималі перехідні запаси врожаю минулого сезону. Раніше, як правило, ці надлишки реалізовувалися за кордоном – аграрії на отримані кошти здійснювали посівну кампанію. Зараз із цим складнощі.
"Тому важливо, – наголошує Денис Марчук, – налагодити можливості експортного потенціалу, враховуючи, звичайно, всі складові, зокрема продовольчу безпеку України. Оскільки Росія фактично здійснює морську блокаду України, експортним коридором має стати залізниця. І зараз Укрзалізниця, а також вітчизняні аграрні асоціації, включаючи ВАР, продумують механізми – як збільшити цей потік. Один із механізмів – завантажувати порти Литви нашою агропродукцією. Але ж є проблема логістики. Прямого сполучення між Україною та Литвою немає. Потрібно їхати через Польщу. При цьому в Україні та Литві – широка колія, у Польщі – вузька. І є необхідність обговорювати, як вирішити це питання".
Відсутність коштів, які б дав повноцінний експорт, підштовхує державу допомагати аграріям. Але й тут не все гладко.
"Є система кредитування, але вона здійснюється дуже важко. Таке враження, що комерційні банки живуть ще за довоєнних умов. Там дуже велика бюрократія. А ось держбанки легше видають аграріям безвідсоткові кредити під час воєнного стану, – розповідає Денис Марчук. – Серед складнощів також – "броня". Перелік професій, що не підлягають мобілізації, періодично переглядається. І тут важливо приймати правильні політичні рішення, щоби не зірвати посівну".
Україна у будь-якому випадку проведе посів ярих культур
Аналітик асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ) Світлана Литвин дорікає, що через військові дії посівна кампанія 2022 року є найскладнішою за всю історію незалежності України.
"Для територій, які не зазнали окупації, не переживають активних бойових дій, основними складнощами є забезпеченість ресурсами. Так, у середньому аграрії на 40% забезпечені необхідним пальним, на 60% – засобами захисту, на 75% – насінням та на 80% – добривами", – зазначає аналітик.
Значним обмежуючим фактором також є нестача фінансових ресурсів для закупівлі цих необхідних складових посівної.
"Через практично повну відсутність експорту внаслідок блокади українських морських портів, в аграріїв залишилася продукція, обсяги якої перевищують внутрішні потреби України. Вони передбачалися для експорту та отримання експортної виручки. Наразі можливості реалізувати цю продукцію практично немає. Однак і аграрії, і уряд активно працюють над вирішенням цих питань", – наголошує Світлана Литвин.
За її словами, для територій, що перебували під тимчасовою окупацією, додатковими труднощами є розмінування полів, часткове руйнування (або крадіжка) техніки, зруйновані від обстрілу підсобні приміщення.
"Позитивною новиною є вже сам факт, що Україна в будь-якому разі проведе сівбу ярих культур, незважаючи на всі труднощі. І тим самим забезпечить не лише власну продовольчу безпеку (виробляємо ми набагато більше, ніж споживаємо), а й зможе продовжити годувати багато країн, – акцентує аналітик. – Але, звичайно, необхідно, щоб швидше скінчилася війна – і все, включно з морськими портами, відновило свою нормальну діяльність".
Як повідомляв портал, експерти розповіли, які найбільші виклики в сільському господарстві під час війни і як вирішити проблеми аграріїв.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.